Cloud

Her zaman açık, her zaman çalışan, her zaman güvenli, her zaman hesaplı, her zaman tasarruflu ve her zaman sınırsız kullanım ama kullandıkça ödeme. Bunlar Bulut Çözümleri'mizin avantajlarından bazıları.

Tüm uygulama, platform ve servis ihtiyaçlarınız için esnek bir platform.

Firmaların iş sürekliliğini sağlama ve maliyetleri düşürme ihtiyaçları, en güncel teknolojileri kullanarak rekabette her zaman bir adım önde bulunma arzuları Bulut Bilişim’in çok çabuk benimsenmesinde ve kullanmasında önemli faktörler olmuştur.

Her geçen gün hızla artarak devam eden, firmaların klasik donanım bağımlı bir yapıdan sanal donanım bağımsız ortamlara geçişleri çok popüler olmuştur. Donanım bağımsız sanal yapılar Bulut Bilişim’in çekirdeğini oluşturmaktadır. Teknolojideki bu gelişmeleri görmemek ve uyum sağlamamak firmalara çok şeyler kaybettirebilir.

Artık firmalar ihtiyaçları için yatırım maliyeti olmayan, istediği zaman ihtiyacı olduğu kadarıyla kullanabilecekleri, yönetimi kolay ve iş sürekliliği olan güvenilir çözümler arıyorlar. Bu saymış olduğumuz çözüm arayışları Bulut Bilişim’in doğmasında ve gelişiminde çok önemli roller üstlenmiştir.

Bulut Bilişim nedir?
Bulut bilişim ihtiyaç duyduğunuz donanım, yazılım dosya barındırma gibi temel ihtiyaçlar veya değişik iş uygulamalarını sizlere uzak bilgisayarlar üzerinden internet aracılığıyla gerçek zamanlı olarak sunulmasıdır. Son zamanlarda bu çözüm şekli Bt yöneticilerinin ihtiyaçlarını karşılamada öncelikli alternatifler arasına girmiştir.

Bulut Bilişim’in üç temel şekli vardır bunlar:

1- Genel Bulut Hizmetleri:
Firmaların ihtiyaç duyduğu donanım, yazılım, dosya barındırma veya iş uygulamaları gibi hizmetleri bir servis sağlayıcı firma üzerinden tüm kullanıcılara sunulmasıdır. Sunulan hizmetler türüne göre ücretsizde olabiliyor veya kullandıkça ödeme şeklinde de ücretlendirilebiliyor.

2- Özel Bulut Hizmetleri:
Firmanızdaki bilişim kaynaklarınızın şirket içindeki diğer departmanlara aktif bir şekilde tahsis edilmesidir. Böylece istenilen servis ve kaynaklar departmanın ihtiyacı olduğu kadarıyla sunulur.

3- Hibrit Bulut Hizmetleri:
Bulut bilişimin hızla yaygınlaşması ile birçok firma kendi içlerinde bulut yapıları kurdukları gibi bazı hizmetleri de internet üzerindeki bazı servis sağlayıcılardan almak istemektedirler. Bu durumda genel ve özel bulutun birlikte çalışmasına hibrit bulut denir.

Bulut Çözümlerin başlıca faydaları:

  • Donanımlardan bağımsız bir yapı
  • Donanım maliyetlerinin ortadan kalkması,
  • İlk sahip olma maliyetlerinde avantaj,
  • İşletim maliyetlerinin ortadan kalkması,
  • Sistem tercihlerinde esneklik ve dinamizm,
  • Sürekli en son sürümde olma,
  • Yük kapasitesi ve güvenlik
  • İnternet üzerinden her yerden erişim
  • İş süreçlerinin hızlanması ve sürekliliğin devamı